Menü 
ÖZEL YETENEK
SINAV ŞEKİLLERİ

SINAV ŞEKİLLERİ


GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ SINAV AŞAMALARI

Sınavda herhangi bir veya birkaç objenin karakalem ile çiziminden oluşan desen kompozisyonu değerlendirilir.


Sınava Gelirken,
  • Adayların sınava gelirken yanlarında T.C. Kimlik numaralı resmi kimlik belgesi,(nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb.)Özel Yetenek Sınavı uygulamalı olacağından adayların; kurşun kalem ve silgi yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
  • Özel Yetenek Sınavı uygulamalı olacağından adayların; kurşun kalem ve silgi yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yeteneklerinizi ödüllendiriyoruz.
Kayıt hakkı kazanan her öğrencimize % 50'den başlayan burs olanakları sunuyoruz.

KONSERVATUVAR SINAV AŞAMALARI

Tiyatro Sınavı: Aday, seçtiği yazardan bir komedi tiradı hazırlayacak ve ezbere yapmış olduğu kurgu doğrultusunda komedi tiradını sergileyecektir. Aday, seçtiği yazardan bir dram tiradı hazırlayacak ve ezberden yapmış olduğu kurgu doğrultusunda dram tiradını sergileyecektir. Aday, seçtiği bir şairden şiiri ezbere okuyacaktır. Adaydan tek ses duyuş istenir. Bu ses ismi ile değil “a” “na” sesleriyle seslendirilir. Piyano eşliğinde çalınan herhangi bir ezginin “a” “na” sesleriyle tekrarlanması istenir. Verilen bir ritmin elle tekrar edilmesi istenir. Kostüm zorunlu değildir aday ister ise getirebilir.

Türk Musikisi Sınavı: 1 ses, 2 Ses, 3 Ses Duyum Piyanodan duyurulan ses/seslerin [ nota adı söylenmeyecek, -a veya -na heceleriyle] tekrar edilmesi. Ritim: Hoca tarafından verilen ritmin tekrar edilmesi Ezgi: Hoca tarafından çalınan ezginin tekrar edilmesi Eser icrası enstrümanla ve/veya ses ile. Enstrümanlarını (ayaklık vb.) ve notalarınızı sınav esnasında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Adayların performansı dinlenir.

Opera ve Konser Şarkıcılığı Sınavı: Adaydan tek ses, iki ses, üç ses duyuş istenir. Piyano eşliğinde çalınan herhangi bir ezginin tekrarlanması istenir. Adayın ses aralığını ölçmek için ses egzersizleri yaptırılır. Adayın daha önceden sınav için hazırlamış olduğu şarkı, jüri tarafından dinlenir.

Adaylar yanlarında resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb.) getirmelidirler.

BESYO SINAV AŞAMALARI
Sınav: Çabukluk Testi, Shuttle Run.

Özel yetenek sınavı için
Adayların herhangi bir sağlık kurumundan alınmış ve üzerinde “ SPOR YAPMASINDA ve Üniversitelerin BESYO yetenek sınavlarına girmesinde BİR SAKINCA YOKTUR.” İbaresi bulunan sağlık raporu getirmeleri zorunludur.

  • Adaylar sınava baş örtüsü ile girebilirler.
  • Adaylar yanlarında short, eşofman, t-shirt ve spor ayakkabı getirmelidir.
  • Adaylar yanlarında resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb.) getirmelidirler.